כנראה שהבלוגים הם העתיד,אבל אף אחד חוץ מהתקשורת לא יודע מזה

 

 

 

 

לאחרונה התקיים באירופה מחקר על ידי חברת ג'ופיטר על מידת ההשפעה הציבורית של הבלוגים. המחקר קבע כי למרות שהבלוגרים הם בעלי משקל קטן באוכלוסיה, השפעתם גדולה כמובילי דעה. בווינט החליטו לציין את הגידול העצום בבלוגוספירה במאמר ובנוסף פירסמו נתונים מארה"ב (שוק שונה לחלוטין ובעל חדירת אינטרנט שונה) על הגידול במיספר הבלוגים של של טכנוראטי המעיד לדעת בעליו על הכפלת הבלוגוספירה כל חצי שנה.
דומיניק טימס בגרדיאן הלונדוני לעומתם מציג את העובדות בצורה שונה לחלוטין במאמר שכותרתו

צפיה בזיונים ברחוב מובילים על כתיבת בלוגים בדמיון הציבורי

(dogging beats blogging in public imagination)

הוא משתמש בסקר שנערך בבריטניה כדי לטעון כי יותר מכל הדיבור בתיקשורת על תופעת הבלוגים נובעת מההתלהבות של התקשורת מאספקטים חדשים שלה עצמה.כרגיל בגארדיאן הסקר נערך בקרב אנשים פשוטים, צווארון כחול טיפוסי.שמסתבר שאינם מודעים כל כך ל "מהפכת העיתונות האזרחית".

 

הסקר שבוחן את תופעת הבלוגים שאמורה לקעקע את יסודות העתונות הכתובה מגלה כי כשבעה מתוך עשרה אינם יודעים כלל מהו בלוג. יתר על כן , תופעת ה"שוד לאור המצלמה": happy slapping מנהגן של כנופיות צעירים בריטים לצלם במצלמות הפלאפון שלהם מעשי שוד וונדליזם, מוכרת להם הרבה יותר מתופעת הפודקאסטינג הסקר נערך בקרב מידגם בגודל 1000 איש, וקבוצות מיקוד שכללו: ספרים, נהגי מוניות, ועובדי פאבים. כאשר הוצג בפניהם המונח בלוגינג – מרביתם חשבו כי הכוונה למונח דוגינג.

הסקר מוכיח לטענת שרה קרטר ממכון די.די.בי. עורכת הסקר כי לא רק שלא קיים באזז סביב המונחים בלוג ופודקאסט בקרב הציבור הרחב, מרביתו אפילו לא מבין מה פשר המונחים הללו
ממצא מעניין נוסף הוא כי למרות השימוש הנרחב במושג "מטרוסקסואל" בתיקשורת, פחות מרבע מהנישאלים בסקר ידעו על מה מדובר. אפילו בקרב משתמשי מחשב המצב לא השתפר במידה ניכרת וכ 66% הודו כי אין להם מושג מה משמעות המונח בלוגינג. אצל צעירים, הנחשבים לידועים בחיבה לתרבות הדיגיטלית לא התקבלו תוצאות טובות יותר, 66% מהגברים ו 65% מהנשים הודו כי אין להם מושג מה זה בלוגינג

(כל הזכויות שמורות ל MediaGuardian.co.uk)
אז לא, אינני טוען כי תופעת העיתונות האזרחית היא תופעה שולית וזניחה, אינני יודע אם אכן היא תחליף בצורה זו או אחרת את העיתונות הכתובה, הדבר הכי צפוי בהתפתחויות טכנולוגיות הוא שקשה לצפות אותם מראש. אולם אני כן מעוניין לשפוך אור אחר, וקצת היתולי על ההתעסקות האובססיבית של קהילית הבלוגרים בחשיבותם ומשמעותם של הבלוגים.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: