לא מספיק מימשל זמין – צריך גם ביקורת מימשל זמינה

התערערות הדמוקרטיה

ירידת אחוז ההצבעה בבחירות לכנסת ה 17 מציינת התדרדרות מסויימת במצב הדמוקרטיה בישראל. חוסר אמון של הציבור במערכת הפוליטית ובעיקר בכנסת בית המחוקקים.שלו. התקשורת נוטה לדיווח ציני ולא ערכי על עבודת המחוקקים, הממשלה, ומוטה פוליטית על בסיס נטיות מסוימות של אנשיה..

 

 והקריאה לאזרחים להצביע כמעט מכל המפלגות, לא עלו אחוזי  onevoice  למרות קמפיין שיווקי שעשתה אגודת ההצבעה.

 

האמון בעיתונות

בארצות הברית התפתחה תרבות ה citizen journalism המתבטאת בריבוי הבלוגים הפוליטיים. תופעה זו היא מבורכת אולם מוגבלת לקליקות וקהיליות. "קהילת בלוגרים שמאלנית" ואתריה, "קהילות בלוגרים ימניות" ואתריהם, ואתרי מאבק שונים.בעלי אג'נדה כזו או אחרת.

הפוליטיקה האישית והמיפלגתית

הצהרות כאלו ואחרות על "מות האידיאולוגיה" וחוסר האמונה במצעים, וההתבססות על "פוליטיקה אישית" הביאו אותי לבדיקה קצרה של התרבות הפוליטית ברשת. לשמחתי גיליתי כי יש כלים אפקטיביים ומעניינים בבריטניה אשר ביכולתם להציג לנו פרופיל פוליטי מאוזן יותר של המבקשים את קולנו לבית המחוקקים. כלים שנבנו על ידי שותפות בין כל הזרמים הפוליטיים בפרלמנט ובבית הלורדים,

הטענה כי הציבור אינו מעוניין במידע כזה מופרכת.כל עיקר. הציבור מעוניין לדעת מה חברי הכנסת שלו עושים ותעיד על כך העובדה כי הדף הפופולארי ביותר באתר הכנסת הוא דף "הוצאות הקשר לבוחר"

אמנם יתכן כי השיטות המוצעות מתאימות יותר לבחירות אזוריות מאשר לבחירות ברשימות אולם אני רואה להן ערך גם בפוליטיקה המפלגתית של ימינו.הכוללות פריימריס. מה עוד כי יש בישראל גורמים השואפים לשיטת מישטר הדומה יותר לשיטה הבריטית.

מידע על התנהלות הנבחר בפרלמט

האתר הראשון שרציתי להסב את תשומת הלב אליו הוא האתר "המצליף הציבורי". כמו מצליפי המפלגות (מונח שקצת רוקן מתוכן בישראל) הוא מהווה בקרה על כל אחד מחברי הפרלמט והצבעתם בנושאים שונים החשובים לציבור זה או אחר:

האתר מאפשר שלוש אפשרויות ראשיות:

1.מידע על ההצבעות של חבר פרלמנט ספציפי

2. מידע על ההצבעות של חברי פרלמנט עבור נושא מסוים

3. מידע על ההצבעות של חברי פרלמנט עבור מדיניות כוללת מסוימת

האתר נותן מידע הן על המדיניות הסיעתית והן על חברי פרלמנט ספציפיים – "מורדים" אשר הצביעו בניגוד לעמדה הרשמית של סיעתם.

הייתי ממליץ למכון הישראלי לדמוקרטיה וגופים דומים נוספים,ליצור אירגון על מפלגתי שיספק את המידע הנ"ל לציבור בהתבסס על "רשומות"(העיתון הממשלתי). יש לציין כי אתר המצליףהציבורי.קום זוכה גם לתמיכה כספית על ידי שר במשרד ראש הממשלה הבריטי

מידע על התבטאויות הנבחר

אתר בלתי מפלגתי שתפקידו למחזק את הקשר בין הציבור לנבחר ומעמדו של הפרלמנט הוא הם עובדים בשבילך.קום אתר המרכז את ההצהרות לתקשורת, תשובות לשאילתות, נאומי מליאה, ודיוני המליאה בהם השתתפו חברי הפרלמנט.האתר מאפשר חיפוש על פי נושא ועל פי חבר פרלמט

קשר בלתי אמצעי עם הנבחר

אתר נוסף המגביר את מעורבות האזרח בשלטון הוא כתוב להם.קום: אתר המאפשר למצוא את חבר הפרלמט הרלוונטי, ולשלוח לו פניה אישית. האתר כולל מדריך לסוג הפניות שאותו הוא אמור לשרת, ומזהיר מפני פניה לא אישית, פניות מתוזמנות של קבוצות לחץ ולובינג, וכולל הדרכה למי לפנות כדי להשיג את התשובות המבוקשות.

שילוב הקוד הפתוח

 

הפרוייקטים הבריטיים מבוססים על קוד פתוח בסיסי המפענח את מבנה ה"רשומות" למבנה
xml

ומהווה את הבסיס ל מצליףהציבורי.קום ול הם עובדים בשבילך.קום

ועל קוד פתוח שעליו בנוי הממשק של המצליףהציבורי.קום

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: