את כל כך חסרה

חייקה גרוסמן את כל כך חסרה!
כל כך חסר לנו מישהו בדמותך,חסר לנו האומץ שלך, חסרה לנו התעוזה שלך, חסר לנו הראייה החברתית שלך. וחסר לנו כל מה שאת מסמלת.
איך היה עומד מולך אביגדור ליברמן בלי למצמץ כשהיית קוראת לו פאשיסט
(ואני בטוח שהיית קוראת לו כך), אחרי שלחמת בוילנה ,וביאליסטוק, בנאצים ועוזריהם הפשיסטים הפולנים? איך היו בני איילון, ואריה אלדד משתנקים בגרונם כאשר הם מנסים לקרוא לך גייס חמישי (כמו שהם עושים לכל שאר מפלגתך) כאשר את היית ממקימי המדינה

איך היה יכול בנימין נתניהו להביט לך בעיניים ולספר לך שהציל את כלכלת המדינה הרי היית מלגלת עליו ושולחת אותו לארצות הברית להציל שם את הכלכלה.

 

חייקה, מכל "לוחמי הגטאות"והפרטיזנים, רק אותך יצא לי לפגוש אישית. סיפרת לנו על החזית האנטי פאשיסטית שהקמתם עם "השומר הצעיר", עם ה"בונד" – שכמו שאמרת בסה"כ היו אנשים טובים, עם המחתרת הקומוניסטית הפולנית, שעזרה לך בהיתרי מעבר ואף במלחמה ביערות. הסתכלתי על האישה הקשישה – שניכר בה שהיתה אישה יפה בצעירותה, ובעיניה קרן קסם מיוחד, והרהרתי – את בסך הכל היית בגילי כשהיית כזאת גיבורה – מאיפה האומץ?

חייקה גרוסמן

 

 

גם זהבה גלאון, וגם שולמית אלוני טיפלו בעינייני דת ומדינה וזכויות נשים ואפילו בהצלחה גדולה יותר, אבל הדאגה הכנה למצוקות חברתיות כמו נוער במצוקה, שכונות עוני,שירותי רווחה, בעיות בריאות, נכים וזקנים שלך היו בין היחידות בכנסת ישראל.

 

כל כך טרגי שאשה שהעבירה את התקופה שנחשבת היפה בחייו של אדם כלוחמת, כעקורה, כנרדפת, ואף על פי כן הקימה משפחה, מדינה, וחברה אשר תרמת כה רבות לעיצובה כחברה צודקת, מצאה את מותה במסיבה אצל חבר אמיץ כחאג' מוסא מוכתר אבו ג'וש, במסיבה של מדליקי המשואות של מדינת ישראל.

אמנם זה נשמע כהספד, שלא בזמנו, אבל המחשבה על יום הזיכרון לשואה ולגבורה הזכירו לי את דמותך כפי שראיתי אותך ב 1991 – צעיר שלא כל כך יודע לבטא את עצמו בעברית

תוספת מאוחרת לפוסט

התרגשתי לראות את חסיה ביליצקי-בורנשטיין היום מדליקה משואה בגאון שומרי,עוד אחת מאותן נשים מופלאות שכאשר היה צריך – יצאו ליערות להלחם, אבל לא שכחו לעולם את המטרה: ליצור חברה אנושית וצודקת. .

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: