את מי ישראל לא רוצה כפרטנר

 

החלטתו של מני מזוז לא לשפוט את אחמד סעדאת על רצח זאבי מעלה הרבה תהיות. האם הדבר נובע מהחלטה משפטית או פוליטית.

ההחלטה היא פוליטית כי למערכת המשפט אין כל בעיות להסתיר ראיות כאשר היא מעונינת בכסות של חיסיון בטחוני. בנוסף לכך היה ניתן להאשים את סעדת באחריות שילוחית, כמו שמרוואן ברגותי הואשם על ידי ההתפתלות המילולית ש"הוא לא נתן הוראה להפסיק את הפיגועים ומכאן כי נתן אור ירוק לרצח"

אין ספק כי כיום סעדאת הוא האסיר הפלסתיני הבכיר ביותר בכלא בישראלי.מרוואן ברגותי שני לו. שניהם חברי פרלמנט של הרשות, ומנהיגי מפלגותיהם. שתי המפלגות שמובילות את הזרם החילוני הפלשתינאי אולם סעדאת בכובעו כמזכ"ל החזית העממית מיצג גם את כוחה של החזית במחנות הפליטים בירדן, לבנון וסוריה.

לחזית העממית היו בעבר קשרים חזקים עם השמאל הרדיקלי באירופה – הבריגדות האדומות האיטלקיות, הצבא האדום המהפכני הגרמני, אקסיון דירקט הצרפתי, והאי.אר.איי. גם כיום בשמאל הראדיקלי ביותר באירופה ניתן למצוא ביטויים להזדהות עם החזית העממית.

משפט של סעדת בבית משפט אזרחי היה הופך למשפט מתוקשר מאוד. והפעם בצורה בעייתית לישראל.
מאז עליית החמאס לישראל מספר טענות למלחמת החורמה שלה בטרור:

"אין אם מי לדבר" – אמנת החמאס

"מלחמת התרבויות" – האיסלם כנגד המערב

"ציר הרשע האיסלמי" – איראן – חיזבאללה – אלקעידה – חמאס. (רק חדי עין יבחינו כי הציר הזה מפולג – חיזבאללה ואירן השיעיות, ואל קעידה והחמאס הסוניות) ואשר לפחות בעיראק מנהל מלחמה פנימית בינו לביו עצמו.

לא תופס לגביו

סעדאת, כראש אירגון חילוני,קומוניסטי, שרבים מתומכיו נוצרים אינו מתאים להגדרות ציר הרשע. ויגרור הזדהות רבה יותר באירופה.

כמו שמשפטו של סדאם חוסיין תרם לתחיית התמועה הבעת'יסטית בעיראק, משפט כזה עלול לגרום להתחזקות החזית העממית בשטחים, בירדן, בלבנון, ובסוריה.

הלקח ממשפט ברגותי נלמד, ולכן משפט צבאי בדלתיים סגורות לא ייתן להפוך את המשפט להצגה פוליטית ויקל על ישראל בהצגת ראיות נגדו לפעילות חבלנית. מכאן ההחלטה לשפוט אותו ואת פואד שובכי במשפט צבאי.

האם לממשלת ישראל יש אומץ?

שהייתם של שני ראשי רשימות פלסטיניות בכלא משותף מעלה אופתינ מעניינת. בהקשר של האפשרות של הפלת ממשלת החמאס.בניית האופוזיציה החילונית הפלשתינית.

החזית העממית באופן מסורתי היתה נגד הסכמי אוסלו ותמכה במדינת כל אזרחיה. מעבר לכך היא תמכה בפאן ערביות, ובמהפכה קומוניסטית גם במונרכיות הערביות כמו מרוקו ובעיקר ירדן. – סיסמתה המסורתית היתה הדרך לפלסתין עוברת דרך ירדן.

דווקא אבו עלי מוסטפא – קודמו של סעדאת אשר חוסל על ידי ישראל גרר אותה לקו פחות קיצוני. היא הקימה מפלגת בת בירדן, והסכימה לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, הקיצוניות שלה מתבטאת כיום בתמיכה בטרור, אי וויתור על זכות השיבה, וחוסר פשרנות ביחס לגבולות 67.

במערכות הבחירות האחרונות זכתה החזית העממית לכ 5% מהקולות דבר הנחשב לכשלון עבורה. בגדה. כוחה גדול יותר מעזה והיא מחזיקה בעיריות בית לחם, ביר זית, ורמאללה ויש לה בסיס כח נוצרי גם בשכם וירושלים .בעזה כוחה קטן בעיקר באזור צפון הרצועה. בבחירות לראיס היא התייצבה מאחורי ד"ר מוסטפה ברגותי – דודו של מרוואן ומנהיג מפלגת פלסטין העצמאית ולשעבר איש המפלגה הקומוניסטית הפלסתינאית שזכה ב 19.5% מהקולות.והפסיד לאבו-מאזן שזכה ב 61% מהקולות.

גם אם נניח דפוס הצבעה זהה להצבעה בבחירות הנוכחיות, אופוזיציה חילונית פלסתינית בהנהגתו של מרוואן ברגותי יכולה לכלול את כל זרמי השמאל (כ 10%) את הפתח – כ 42% ואת "הדרך השלישית" 3%, הרי הרשות עוברת במקרה כזה משלטון חמאס לשילטון פתח. לאופוזיציה כזאת יהיה גם רוב במחנות הפליטים בסוריה,לבנון, וירדן. סביר להניח גם שאופוזיציה כזאת עם מעבר לשלטון הצעירים בפתח, יכולה להוריד את החמאס לגודלו הטיבעי כמפלגה דתית – 25% מהקולות.

לשים את שני המנהיגים סעדאת וברגותי ביחד,כדי שיגיעו לפלטפורמה משותפת, יכול להיות שיקול של ממשלה ישראלית אמיצה המחליטה לתת ריבונות לממשלה פלסטינית על כל השטחים הכבושים, בירה פלסטינית בירושלים, ופתרון בעיית הפליטים.לצערי אינני מאמין שזה השיקול של ממשלת ישראל. התנהלותה והצהרותיה מראות לעיתים כי נוח לה עם שלטון חמאס שקטנים סיכוייו לקבל לגיטימציה בינלאומית. .

על החד-צדדיות

כדאי לזכור שאת החד צדדיות וקביעת גבולות הקבע לא ישראל המציאה. ביולי 2000 יאסר ערפאת שקל להכריז על הקמת מדינת פלסטין בגבולות 67 שבירתה ירושלים. אהוד ברק איים עליו כי אם ערפאת יפעל בחד צדדיות ישראל תספח שטחים מהגדה. הסיכויים שערפאת בזמנו היה מקבל אישור בינלאומי להכרזת העצמאות שלו היו גדולים מהסיכוי שישראל תקבל אישור בינלאומי לגבולות הקבע שתקבע לפי התוכנית הנוכחית. חלון ההזדמנויות של ישראל לגבי פתרון חד צדדי היא כהונת בוש. כנשיא שהוא ברווז צולע, הוא יעשה מאמץ להכיר בתכנית הישראלית כםי שקלינטון התאמץ להביא מתווה לפני תום כהונתו.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: