בבקשה תסרסו את עגל הדינמיט

הכתב הצבאי אמיר בוחבוט כותב ב מעריב ידיעה בשם “אל תסרסו את צה”ל” ומתאר חלק משיטות הפעולה בעזה הנקרא אלמנה שחורה.

אין לי הרבה התנגדות לשיטת האלמנה השחורה שהוא מציג – בכל זאת מדובר בשיטת לש”ב עתיקה גם אם זכתה לשם חדש יש לי התנגדות רבה לציטוט הבא:

  יעטפו עצמם בילדים עבור כמה לירות
 
  אנחנו חייבים להתעקש על היצירתיות. על הדרג המדיני לא לסרס את צה”ל, לא לבנות אג’נדה פרגמטית על חשבונו. אף אחד לא מחרחר מלחמה, אבל אנחנו שם. אנחנו מתמודדים מול אויב אכזר, שאמנם בכלי התקשורת טוען למשבר הומניטרי ומחסור באוכל, אך בהסרת היריעות מהמשאיות שנכנסות לעזה, יימצאו לא מעט דובדבנים ודברי מתיקה. ‘משבר הומניטרי’ הוא מטבע לשון שנשאל ממקומות כרואנדה, סודן וסומאליה.זהו אויב שיעטוף את עצמו בחבורת ילדים תמורת כמה לירות עלובות, העיקר שישמשו עבורו מחסה פן יפגע על ידי חיילי צה”ל. צה”ל צריך לקבל גיבוי מלא וחופש פעולה, כי רק בתחבולות תעשה לך מלחמה.

המפקד שצוטט ניסה להוכיח את קיומה של מורשתו של איש השמאל הוותיק והיקר ד”ר (אל”מ) מאיר’קה פעיל ביחידות החיר של צה”ל


אל”מ במיל’ ד”ר מאיר פעיל, מי שהיה מפקד בה”ד 1 בשנות ה-70, נהג להקריא על מגרש המסדרים מספר פעמים את אותו נאום לקצינים הטריים. פעיל הדגיש כי ביכולתו של כל אחד מהם לזכור ולדעת את כל פרטי התורה הצבאית עם דגש על מנהיגות, טקטיקה, טכניקות, תרגולות ושיטות. “לכאורה זו תכלית הקורס”, אמר פעיל, “אך זה לא מספיק”.
לא אחת אמר לקצינים, כי עליהם “לעשות בחומר הנלמד שימוש יצירתי, שיביא אתכם לשפר, לפתח ולנצל את הידע וההרגלים אשר רכשתם אצלנו, כדי לקדם את הישגיכם”. זה היה המסר העיקרי של פעיל, זו היתה ברכת הדרך, רגע לפני שחזרו למחלקות השונות בחטיבות החי”ר.

אפילו לפי תיאורו של בוחבוט , אינני בטוח אם פעיל לא היה רואה ברשתות הנתלות כנגד המזל”טים יצירתיות קרב גדולה יותר.אולם נרפה מכך, כי מאיר’קה פעיל כתב עוד לפני זמן רב – עוד ב 2001 מה דעתו על שימוש בכל כוחו הצבאי של צה”ל בשטחים במאמרו עגל הדינמיט

 

עגל הדינמיט

יש שתי סיבות טובות להימנע מהמימוש של מלוא יכולתנו הצבאית בשטחים

מאיר פעיל, Ynet, 1.8.01
על אף שיש ביכולתה הצבאית הסדירה של ישראל לכבוש מחדש את הגדה המערבית ואת רצועת עזה, בדם ואש ותימרות עשן, תוך ימים מעטים, אסור לנו, בשום פנים ואופן, לעשות זאת. הכיבוש המחודש של הגדה והרצועה אמנם יאפשר לכוחות הביטחון הישראליים לצמצם מאוד, לפחות בשבועות הראשונים, את פעילות הטרור והגרילה של הפלסטינים באמצעות תקופות עוצר ממושכות מאוד, יחד עם פעילות ביעור, בדומה לעלילותינו בשבעת השבועות של “מלחמת המפרץ” בחורף 91′ – ובכל זאת יש להימנע ממנו. בגלל שתי סיבות.
ראשית, כיבוש מחודש, אפילו כיבוש משמעותי חלקי, יעמיד מיד נגדנו את כל העולם, ללא יוצא מן הכלל (כולל ארה”ב). לכן ניאלץ לפנות, די מהר, את כל מה שכבשנו, עם “הזנב בין הרגליים”. אלא אם כן, אנחנו עצמנו, מיד לאחר הכיבוש המחודש, מיד לאחר שנוכיח מחדש את נחת זרוענו היעילה, הן לערבים והן לעצמנו, נציע לפלסטינים לפתע (אבל, בעצם, בעקבות תכנון מחושב מראש) פינוי מלא של צה”ל ושל רוב ההתנחלויות העבריות משטחי הגדה, הרצועה ומזרח ירושלים, תמורת הסכם שלום חוזי מלא. ואם כבר מדברים על אפשרות כזאת, מדוע לא נציע אותה לרשות הפלסטינית – השבוע, היום – מבלי להשתמש בתרגיל שפיכות הדמים ההדדי של הכיבוש מחדש?
שנית, נניח לרגע שהעולם הגדול לא יתערב ויאפשר לנו לממש את החלום הלאומני של מדינת ישראל הציונית הפרוסה על כל שטחי ארץ ישראל המערבית, בין הים התיכון במערב ובין נהר הירדן במזרח. מה יהיה ההרכב הדמוגרפי של מדינת ישראל הזאת ב”ארץ ישראל השלמה”?
כבר היום, באמצע שנת 2001, יחיו במדינת ישראל זו 9 מיליוני בני אדם, 5 מיליוני יהודים ו-4 מיליוני ערבים פלסטינים. תהא זו אפוא, מלכתחילה, מדינת ריב ומדון דו-לאומית, אשר תהפוך תוך שנים מעטות לבוסניה של ארץ הקודש. יותר ויותר יהודים ופלסטינים יתחככו בה זה בזה, תוך יחסי איבה ושפיכות דמים הולכים ומעמיקים. כל זאת, בעוד העולם הערבי הגדול, המקיף את המדינה הדו-לאומית הזאת, מטפח יותר ויותר רגשי עוינות כלפי המחצית היהודית–עברית שלה, החותרת באורח נואש להמשיך לקיים, בכפייה, את אופייה הייחודי היהודי. במצב עניינים זה ייתכן אף שמצרים וירדן יבטלו את הסכמי השלום שלהן עם ישראל.
הגיע אפוא הרגע ההיסטורי שבו חייבת התנועה הציונית להבין כי חזון “ארץ ישראל השלמה” נגוז, מה גם שהיה מופרך עוד מראשיתו; וכי הדרך המדינית היחידה להמשיך במימוש המהפכה הציונית היא להסתפק בחלוקת ארץ ישראל, על בסיס הדדי הוגן, בינינו ובין הפלסטינים, אפילו להשלים עם חלוקה מסוימת של ירושלים.
מוטב שנשלים עם הרעיון היצירתי הזה, ועל ידי כך נהפוך את מדינת היהודים הקטנה בארץ ישראל למדינת מופת נבונה, יצירתית, יעילה, שוויונית, יציבה, מוסרית וחזקה – מדינה החותרת להגשים סגנון מהוגן של יחסי שלום וידידות עם שכניה בלי פראזיולוגיה וללא סגידה לעגל הדינמיט..

 

3 Responses to “בבקשה תסרסו את עגל הדינמיט”

  1. Corinna Says:

    זמן דגל שחור.

  2. יוחאי עילם Says:

    ומה עם האירועים הנוכחיים ?

  3. fietsen Says:

    יוחאי אני מקווה שבפוסט האחרון שלי אני עונה לך

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: