כשהתותחים רועמים, גם חברי הכנסת והשרים מדברים

לכבוד חברת הכנסת שלי יחימוביץ וחברי סיעת העבודה בכנסת

המכתב כתוב לשלי יחימוביץ אולם הוא נועד לכל אחד ואחד מכם, חברי הסיעה. כי גם היום כאשר הדגל הביטחוני מונף, אין שום סיבה שהדגל החברתי ישאר בתחתית התורן.
קראתי את מאמרך “כשהתותחים רועמים החד הוריות שותקות” ואני חייב לציין כי המסר שלך חשוב אך אינו מנוסח נכון.
מה משותף לקרית שמונה, מעלות, חצור הגלילית, שלומי, צפת, פקיעין, עפולה, מגדל העמק,כרמיאל, שכונת הדר בחיפה, העיר התחתית בחיפה,שכונת בת גלים בחיפה,עכו, מג’דל כרום, שיכון הבלוקונים בנהריה?
התשובה הראשונה שתעלה בימים אלה על שפתי כולנו היא כי אלו מקומות שספגו קטיושות. אולם זו אינה התשובה .הנכונה.היא כי זוהי הפריפריה החברתית של ישראל. אלו הם אותם מקומות שאנו פוגשים בדו”ח העוני, אלו אותם מקומות בהם גרים העולים, הקשישים, המיעוטים, חסרי העבודה, הסטודנטים, והעובדים בשכר דחוק
המלחמה הזאת מעלה מעלה אותם על המסך לראשונה מזה הרבה שנים לא כאנשים סטיראוטיפיים עם מקרר ריק, לא כממתינים בתור לחלוקת נדבות בבית תמחוי, אלא כאנשים אמיתיים.חלקם בוכים, חלקם חרדים לגורלם,חלקם אמיצים,חלקם גיבורים בעל כרחם . אל לך שלי יחימוביץ לגנוב להם את רגע התהילה שלהם.
אולם על מנת שכולם יראו את מה שכרגע רק חדי העין רואים, את, וכל חבר כנסת וממשלה שנבחר על הטיקט החברתי צריכים להיות שם להראות לציבור,ולהודיע בכל דרך אפשרית ש האנשים האלו, שבנימין נתניהו צעק להם בגרון ניחר – “לכו לעבוד” ,הם הגיבורים האמיתיים של המלחמה הזאת, לא פחות מיוני נתניהו במיבצע אנטבה, לא פחות!
שלי יחימוביץ שאני מכיר, זו הבקיאה ברזי התקשורת היתה מגיעה למוסך הרכבת, דקה אחרי ששאול מופז גילה את הגילוי החשוב שהטיל הוא סורי ולא איראני, ומגלה לציבור גילויים חשובים לא פחות במו מהו בערך שכרו של עובד מוסך ברכבת ומה היחס בינו לבין שכרו של מנכ”ל הרכבת? מה שכרם של הלולנים בצפון? מה שכרן של עובדי המתפרות בגליל המושבתות?
שלי יחימוביץ שאני מכיר, היתה עומדת על יד יונה יהב המסביר לעולה חדשה קשישה תושבת עירו הגרה עם זוג קשישים נוסף היכן המקלט הקרוב ביותר ,ואחר כך מדבר על כך שיש בעיר אנשים מנותקים, ושואלת כמה אנשים מנותקים יש, כיצד העירייה מטפלת בהם, ומסבירה מה צריך לעשות כדי שהתקציב החברתי הבא, יוכל להציל אותם מחיי הניתוק ולשלב אותם בחברה בדרך כלשהי.
שלי יחימוביץ שאני מכיר,היתה מגיעה לבית בבת גלים, או בצפת שהתרסק כולו מפגיעת טיל, מדברת עם האשה הקשישה הצועקת שם בחרדה את שם יקירה, ושואלת אותה האם היא חייה מקצבת זיקנה, וכיצד היא מסתדרת אתה. מעלה את התהייה האם בשכונה שהבתים שלה נראים מקולפים ובנוים מקרטון אולי ראוי לעשות פרוייקט שיקום שכונות,?
שלי יחימוביץ שאני מכיר,היתה מתקשרת לאולפן חדשות ערוץ 10 לאחר שעולה בו הבדיחה סרת הטעם של ינון מגל על צפת – “המצב קשה, אפילו סוחרי הסמים ברחו מהעיר” ומרחיבה על האספקט של הבעייה החברתית הזאת, שלמיטב ידיעתי עדיין אין בממשלתכם שר הממונה עליה
אלו התמונות שאנו רואים, אלו הגיבורים של המלחמה הזאת, שלי, זה העורף שכולם משבחים ומהללים, רק צריך שאת ועמיתיך, הן בעבר והן בהווה, תספרו זאת לציבור. תעלו את הבעיות שלהם בצורה מכובדת, הן בתיקשורת, והן בתקציב 2007.

העתק:
יו”ר העבודה שר הביטחון אמיר פרץ
חברי סיעת העבודה בכנסת ה 17
בלוג – עבודה שחורה

3 Responses to “כשהתותחים רועמים, גם חברי הכנסת והשרים מדברים”

 1. איתי Says:

  מעולה!

 2. יוחאי עילם Says:

  חזק.

  אולי המלחמה תיגמר עד סוף השבוע, כמו שכתוב הבוקר בהארץ, והנושאים החברתיים יתחילו לחזור לדיון הציבורי.

 3. עבודה שחורה » האם בלוגים יכולים לסייע בקיצור המלחמה? הצעה לדמוקרטיה ישירה Says:

  […] בצפון הניבה אמנם כמה מכתבים מאתגרים, זועקים ואפילו […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: