אלפים הפגינו היום נגד השלום

הכותרת המטעה אלפים הפגינו היום נגד המלחמה היתה אמורה להתחלף בכותרת “אלפים הפגינו היום נגד השלום” (כן, שלום זה לא מילה גסה) חבל שהתגובה הפאבלובית של חלק מאירגוני השמאל רק מערערת את הלגיטימיות של השמאל בישראל.

נעבור שניה על תיאור דרישות המפגינים

המפגינים נשאו שלטים נגד המלחמה וקראו להשגת הפסקת אש בהקדם. לדבריהם, יש לערוך חילופי שבויים עם חיזבאללה להשבת שני החיילים שנחטפו ללבנון, ולקיים עסקה גם עם החמאס להחזרתו של רב”ט גלעד שליט.

אינני מהמתלהמים אני שמח שיש דעה אופוזיציונית למלחמה, אשר בחלקה, ללחימה בעזה אני מתנגד מכל וכל. אולם, אנסח זו בקרירות הכי נוראית שיש, המלחמה בצפון איננה על שיחרור החטופים, לא היתה, ולא תהיה. כמו בגזרת עזה החטופים משמשים רק אמצעי ביד ממשלת ישראל להשגת סולידריות בינלאומית. המלחמה בחזית הצפון היא על גבולה הריבוני של מדינת ישראל.

עצם שירבוב נושא החיילים שנחטפו בלבנון לנושא שחרור גלעד שליט מנוגד לדעתם של כל הגורמים המעורבים מלבד נסארללה (הקהילה הבינלאומית,מצרים, סעודיה,ירדן, אבו-מאזן, איסמאיל הנייה, ואולי אפילו חאלד משעל)-שאני בטוח שלפחות חלק מהפעילים נגד המלחמה (מלבד בשארה לדוגמא שכבר כינה את אבו-מאזן משת”פ) אכן רוצים ליצור הסכם איתם על בסיס אחדות לאומית פלסתינית נוסח מסמך האסירים והיוזמה הסעודית-יוזמת ביירות 2002.שהיא הרבה יותר מרחיקת לכת מיוזמת ז’נבה

ככלל ההצעה העומדת על הפרק בעזה היא “העיסקה המיצרית” הכוללת: שיחרור גלעד שליט תמורת אסירים פלסתינים, והפסקת ירי הקסמים תמורת הפסקת הפלישות הישראליות לעזה והחיסולים הממוקדים בה. כדאי לתומכים בהפגנה לקרוא קצת יותר לפני הצבת הדרישות שלהם

ביום רביעי נפגש יו”ר הרשות עם ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה, באשר לחידוש המגעים בין הארגון למצרים על שחרור גלעד שליט וכן עם הצוות הביטחוני המצרי הפועל בעזה. אבו מאזן ביקש מהנייה לחדש את השיחות עם מצרים ובמקביל לא לאפשר לחיזבאללה לשלוט במו”מ על שחרור שליט. לדברי המקורות בלשכתו של אבו מאזן, הנהגת הפנים של החמאס מבינה כי עליה להימנע מליצור חזית משותפת עם חיזבאללה מול ישראל, לנוכח הביקורת הבינלאומית על הארגון הלבנוני. שלשום אף אמר דובר חמאס ברצועה, סמי אבו זוהרי הנחשב לאחד ממקורביו של ח’אלד משעל, כי חיזבאללה לא פנה אל חמאס בבקשה להציג חזית משותפת למו”מ מול ישראל על שחרור אסירים. “אין מה לדון ברעיון זה כרגע מאחר שלא הוצע לנו כלל”, אמר אבו זוהרי

נעבור לסיסמאות המפגינים:

וקראו: “חייל הקשב! חובה לסרב!”. בין הסיסמאות הנוספות שנשמעו: “הכיבוש הוא אסון, צאו מיד מלבנון”, “אולמרט סיכם עם בוש להמשיך את הכיבוש” ו”ילדים רוצים לחיות בביירות ובקריות

“..

חיל הקשב! חובה לסרב! – אני שסרבתי לשרת בכיבוש, אינני רואה בעשרת הימים האחרונים לא כיבוש, ולא נסיון לכיבוש של דרום לבנון. אני מקווה שלא אתבדה אולם גם אם אתבדה תמיד אוכל לסרב,  או אז אנסה גם בכל כוחי לשכנע אנשים נוספים לבחור בדרך זו. לא רק אני בסירה זו. ישנו ויכוח קשה בין האנשים שסירבו לשרת בשטחים ובלבנון בקשר לסירוב לשרת הפעם בלבנון ועד כמה שאני יודע עד עתה, ידם של המתנגדים לסרבנות על העליונה.

הכיבוש הוא אסון צאו מיד מלבנון – שוב תגובה פאבלובית, הכיבוש הוא אכן אסון ואסור לתת לו לקרות, אולם לבנון אינה כבושה כרגע, למיטב ידיעתי לא היה כח הגדול ממחלקה ששהה בלבנון למעלה מ 48 שעות (ואני מפריז) כלפי מעלה כמובן

אולמרט סיכם עם בוש להמשיך עם הכיבוש-למרות שלאולמרט סיכם אם בוש דברים מפוקפקים רבים כמו הכרה במכתב ההבנות לגבי גושי ההתיישבות בגדה, אין כיבוש בלבנון, ואם היה סיכום כלשהו, הרי שהוא  לגבי פעילות נגד החיזבאללה בלבנון. סיכום זה הוא על דעת מצרים, ירדן וסעודיה, ווליד ג’ונבלט אמין ג’ומייל וסעד חרירי שלא לדבר על איטליה, צרפת, האו”ם והאיחוד האירופי

ילדים רוצים לחיות בבירות ובקריות – מסכים ב 200% סוף סוף סיסמה ראויה

נעבור לנאומי המשתתפים ובמיוחד לשולמית אלוני.

שרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני, נאמה בהפגנה ואמרה כי “הממשלה נתנה לכוחות ההרסניים של הצבא לסחוף אותנו להרג. אי אפשר שצבא ההגנה יהיה צבא כיבוש והרג. צריך להזמין כוחות בינלאומיים, להגיע למו”מ ולעשות שלום”.

אם כל הכבוד לשולמית אלוני שאני באמת מעריך (הצבעתי עבור מפלגתה וגם תמכתי במועמדותה לראשות מרצ בזמנו), היה רצוי כי תתאם עמדות בצורה כנה ואמיתית עם הפרטנר שלה. למשא ומתן. הרציונל מאחורי הכוחות הבינלאומיים (ולכן גם אולמרט מנסה לאחד חזיתות בין הרשות הפלשתינאית ובין דרום לבנון) הוא רציונל ההתנתקות החד צדדית. כלומר, פירוק הרשות הפלשתינאית מבחינה מעשית והטלת האחריות הביטחונית בעזה ובגדה על כח כובש של נאט”ו. אולי אותנו הכיבוש ל “ישחית” אבל לא יהיה בכוחות אלו מענה למדינה פלסתינאית עצמאית ולפתרון שתי מדינות לשני עמים, שרק הוא יוכל להביא שלום.

בגיזרה הצפונית נועדו לכאורה הכוחות הבינלאומים לעזרה לפואד סניורה לבסס את ריבונות הממשלה בלבנון על ידי כיבוש של דרומה, ומלחמה בחיזבאללה.

אני לא חושב שקיים מנהיג ערבי (ולצורך העניין גם מנהיג של כל מדינה ריבונית) שיכול להזמין כוחות בינלאומיים לשטחה הריבוני של מדינתו בלי להחשב על ידי מרבית האזרחים לבוגד (כולל תומכים מובהקים בקואליצית חרירי) על מנת להכניס כוחות כאלו בגלל המצב הפנימי במדינה יהיה צורך לכפות אותם על סניורה (ובהיקש דומה גם על אבו מאזן) אם זה הפיתרון של שולה לשלום, כדאי שתתעניין קצת בסוג השלום השוכן בעיראק, באפגניסטן, או באיסט טימור, ותחשוב האם זה באמת הפיתרון שהיא מאחלת לרשות הפלשתינאית וללבנון.

אני מסכים לביקורת על הצבא כי הוא גרר אותנו למלחמה הזאת, אבל הנתונים בשטח מעדים כי היתה זו חבית חומר נפץ ששיחרה לפיתחנו כמו שלא רצח השגריר ארגוב גרר אותנו למלחמה ההיא

אם השמאל באמת רוצה למחות נגד המלחמה שימחה נגד מוראותיה האמיתיים:

סיסמאות כמו (מצטער על הקופירייטינג החלש) יהיו הרבה יותר הגיוניות ויעילות

פיצוץ גשרים בלבנון לא מוליך לשום מקום

פליטים ממרג’ עיון ומנהריה רק עוזרים לחיזבאללה

פיצוץ בביירות של שדה תעופה לא מביא הגנה לחיפה

וכמובן הסיסמה בה השתמשו המארגנים: ילדים רוצים לחיות בבירות ובקריות

6 Responses to “אלפים הפגינו היום נגד השלום”

 1. יוחאי עילם Says:

  גם אני הייתי בהפגנה.

  הדעות שהובעו בהפגנה שייכות לשוליים, וכך גם רוב הנוכחים. משלטים וסיסמאות שכתבת עליהם, דרך תנועות סרבנות, נוער קומוניסטי והשיא:
  ראיתי מישהו עם תמונה של סטלין על החולצה.

  הרגשתי קצת לא שייך בתור שמאלני רגיל. כשהיו נאומים, לא ממש הקשבתי. אבל, הייתי מרוצה שנכחתי בהפגנה בה המסרים העיקריים הם התנגדות למלחמה ולהרג אזרחים.

  אני מאמין שככל שהמלחמה תימשך, ההפגנות יגדלו ויתקרבו למיינסטרים. לאט לאט אנשים יקלטו שזה לא מוליך לשום מקום, ברוח הסיסמאות שלך.

 2. עידן דורפמן Says:

  שוב פעם ההוא עם החולצה של סטאלין? הוא ממש בא לכל הפגנה!

  הם פשוט יודעים לשווק את עצמם יופי!

 3. things.co.il Says:

  נגד המלחמה – בצדק, אבל בלי סטייל

  הייתי הערב בהפגנת שמאל נגד המלחמה. המלחמה כבר עמוק בשבוע השני. היא לא הולכת לשום מקום, והרבה יותר מדי אזרחים נהרגים בשני הצדדים. שמחתי להשתת…

 4. kusit3g Says:

  הדבר החשוב היחיד בהפגנות האלו הוא מספר האנשים שמגיעים. הסיסמאות תמיד פבלוביות, ותמיד אידיוטיות, הנאומים תמיד מתלהמים, ואף פעם אי אפשר למצוא בקונסטלציה כזאת שום דבר רציני – מבחינה מבנית. אגב, מכל צד (כמו ההתנייה הפבלובית של ה”שקט עכשיו נלחמים” וכל הסיסמאות בסגנון סובייטי כמו “חזק ואמץ” וכו’).

  (נדמה לי שהאיש הזה עם החולצה של סטאלין די רציני בעניין, מאחר ושאלנו אותו למה סטאלין ולא חרושצ’וב, נניח, והוא אמר שחרושצ’וב בוגד).

 5. סוכך Says:

  הדרך היחידה לנצח במלחמה המתרחשת בימים אלא עם הפלסטינאים היא לזרוע ולחזק את האמונה בצד השני שהסכסוך לא יסתיים מהצד הישראלי גם אם הדבר יקח 20 שנה. רק אז השלום יפרוץ ויגיע במהרה.
  אלא שמכנים את עצמם כחברי שלום עכשיו – הם אלא שדוחים את השלום ב20 שנה.
  כי הרי מלחמה קיימת רק שלצד השני יש תקווה, גם אם התקווה רחוקה.
  אם הצד השני יפנים שאין תקווה נראית לעין או אז יכנס במהרה לישוב הסכסוך

 6. נגד המלחמה – בצדק, אבל בלי סטייל | Yohay Elam Says:

  […] עם שלט שלו. כל קבוצה קטנה הביאה את המגאפון שלה והפריחה סיסמאות משלה. אז כל הכבוד לאיזו קבוצת פמיניסטיות אנונימיות, […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: