מגן ולא יראה,אזניים ולא ישמע, פה ורק יפטפט

אם אולמרט לא היה במצב פוליטי רגיש כל כך היה עליו לפטר את ראש השב”כ יובל דיסקין

באוגוסט 2005 תקף גל שיטפונות את העולם. גשמי מונסון של 966 מ”מ ביממה במומבאי, הודו שגרמו ל 1000 הרוגים, ונזק לכ 300000 בתים.

 

באותו אוגוסט היו שטפונות גדולים גם בבולגריה ורומניה. על פי ההערכה ניזוקו ברומניה 10000 בתים, ונהרגו כ 40 איש, ישראל כמובן נרתמה לסייע, כשאר מדינות העולם.

האם שמענו את ראש האס.אר.איי הרומני (היורשת של הסקוריטטה) מביע את דעתו על התיפקוד האזרחי של הממשלה הרומנית בנושא?

ב 27.11.2005 היה גל של סופות קור באירופה רכבות ירדו מהפסים, טיסות בוטלו,עשרות בתים נותקו מהחשמל, אנשים נאלצו לשהות במקלטי חרום, עשרות קשישים באנגליה נפטרו מהעדר חימום.

האם התבטאו ראשי ה אם אי 5, או ראשי ה בי.אנ.די או ה ד-ס-ט בנושא? האם טענו כי המערכות האזרחיות בארצם התמוטטו והפקירו את תושביהן?

ב 19.1.2006 תקף גל קור את רוסיה והותיר אחריו עשרות חללים במוסקווה ובמיוחד בסיביר ובכפרים.

ב 23.08.2002 תקף גל שטפונות את אזור צפון הקווקז, וצ’צ’ניה ברוסיה,20000 איש נותרו ללא גישה לבתיהם, 55,000 איש פונו מבתיהם, לפחות 50 איש נהרגו ו 180 הוכרזו כנעדרים, השטפונות נגרמו בעקבות גשמים כבדים שירדו באזור אינגושטיה, דרום אוסטיה וצ’צ’ניה נציגי שירותי החירום מסרו שרוב מקרי המוות נגרמו מהתמוטטות מבנים, חשיפה לקור והתקפי לב
האם יצא ראש ה פ ס.ב. וטען כי פוטין הפקיר את תושבי מוסקווה או צפון הקווקז?

שנה להוריקן קטרינה, למעלה משנה לצונמי באסיה שאינני כולל אותם בשל גודלם הניכר.

אבל גם בסופת קטרינה קולם של ראשי ה אפ.בי.איי לא נשמע, לא כנגד השלטון המקומי הדמוקרטי, לא כנגד המושלת הדמוקרטית ולא כנגד הנשיא הרפובליקאי.

כמו כל אזרח במדינה דמוקרטית, זכותו של האזרח דיסקין לדעה משלו על תפקוד הממשלה, המשטרה, כוחות כיבוי האש, משרד הרווחה, השילטון המקומי ובעצם כל פן מחיינו הציבוריים.

ראש המשטרה החשאית הישראלית– מנגנון שירות הביטחון הכללי דיסקין מחוייב לכללי התנהגות אחרים היות ויש לו גישה למידע חשאי ומסווג ולמידע אישי.

לדוגמא היה באפשרותו לדעת על מכירת המניות של דן חלוץ, על הצהרת חלוץ אחרי הפצצת הטילים ארוכי הטווח “ניצחנו את המלחמה”. .למען האמת הוא מופקד על אמון אישי גדול הרבה יותר. ביכולתו לדעת איזה ח”כ או שר בוגד באישתו, האם שרים מסויימים מהמרים בבתי קזינו, וכן איזה שרים וחברי קבינט טווחו בביקוריהם ביסוד המעלה, צפת, נהריה ואפילו בחיפה או בעדה חיפה.

בקוראי את חוק שירות הביטחון הכללי, אינני רואה מנדט המאפשר לו לבקר את פעילותה האזרחית של הממשלה. במיוחד בצורה בה הוא ביקר אותה. אין זה מתפקידו לדבר על כך בכנס של פקודיו בשרות הבטחון הכללי או המשטרה החשאית הישראלית.

דיסקין הוכיח כבר בעבר כי שאיפותיו הפוליטיות גורמות לו להצהיר הצהרות בפורומים לא הולמים. לפני פחות ממחצית השנה הוא הוקלט מדבר במכינה הקדם צבאית בעלי, הפעם דבריו היו בתחום אחריותו. הוא הודה בכך שהאירגון בראשו הוא עומד מתנכל למגזר הערבי, הודה בטעות האסטרטגית האמריקאית בהפלת משטר סדאם חוסיין, והודה כי הארגון בראשו הוא עומד ייצר קונספציה שיקרית כאילו עראפאת תכנן את אינטיפדת אל אקצה, למרות שעראפת הופתע ממש כמוהו מפריצתה. ודיסקין עצמו נחשב לאחד הגורמים בשב”כ שהובילו למהלך של הפסקת שיתוף הפעולה עם המשטרה הפלסטינית, והגדרתה כאוייב. אך במה מיוחסים תלמידי המכינה הקדם-צבאית בעלי משאר תושבי המדינה? או שישמור דעותיו לפורומים המתאימים או שיפרסם אותן בעיתון.

בסקירה החצי שנתית שלו בועדת החוץ והביטחון, עסק שוב דיסקין בהפחדה שיטתית. הוא הזהיר את ממשלת ישראל כי עזה הופכת ללבנון בכמות האמל”ח הנמצא בה והאשים את תוכנית ההתנתקות.

הוא מנה את כמות הנק”ל שהוברח לרצועה בחצי השנה האחרונה למעלה מעשרת אלפים, את הכמות הגדולה של התחמושת (כדורים) כ 4 מליון, את כמות חומר הנפץ – כ 15 טון וכן טילי גראד – כ 24 טילים.

מה שדיסקין לא מזכיר, הוא כי כמות הנשק בלבנון ב 1994 כצה”ל שהה בלבנון היתה גדולה יותר בקנה מידה (למשל כ 2000 טילי גראד). גם אם נניח כי מ 15 טון חומר נפץ ניתן להכין כ 150 עד 300 קסאמים, עדיין דיסקין לא שומר על קני מידה ראויים.במיוחד לאור כך שהוא מכנה את האיום כאיום אסטרטגי.

בסקירה של דיסקין בפני ועדת חו”ב הטיות נוספות רבות. בפרק הזמן עליו מדבר דיסקין צה”ל שהה ברצועת עזה כמעט חודשיים בכח של לפחות שתי חטיבות ולעיתים אוגדה. אחת המטרות המוצהרות של צה”ל היתה מניעת הברחת גלעד שליט למצרים. לצורך כך היה עליו לפקח ולדעת במידה מסוימת את המועבר למצרים. ומן הסתם אם הייתה לו יכולת למנוע מעבר זה הוא יכל למנוע גם מעבר אמל”ח בכיוון ההפוך. יתרה מכך, אם אכן המספרים מדוייקים הם מעידים על יכולת מודיעינית גבוהה של הארגון עליו הוא אחראי, ומפליא הדבר כי אין ביכולתו להוביל את צה”ל לאותם ריכוזי תחמושת ולהשמידם. במקום למנוע חימוש של האירגונים צה”ל הרג בתקופת המבצעים האחרונים כ250 איש בעזה.

אם נתוניו של דיסקין מדוייקים ולא אומדנים,לכישלון בחיסול ארסנל הנשק יש אבות, אם זה רכז עזה בשב”כ, ואם זה יואב גלנט אלוף פיקוד דרום.

דיסקין גם מבכה את החלשותו של הפת”ח ברצועה, והקצנת החמאס. גם לכישלון הזה יש אב מאושר והוא דיסקין עצמו. שיטת החיסולים הממוקדים חיסלה כל יכולת של הפלסתינים לבנות הנהגה מאוחדת, היא השאירה מצב כאוטי בו כל בן 20 הוא בכיר באירגון כלשהו. שכבת ההנהגה של בני ה 30+ חוסלה והפכה ללא אפקטיבית. כאשר ישראל מסתמכת רק על מוחמד דחלאן בעזה.כאשר לדחלאן אוזל הכסף לממן את צבאו הפרטי, הכאוס גובר.

בעזה חוסלו, הורעבו, והושמו במצור מליוני אנשים כאשר אפילו בתקופה הקצרה המדוברת של מאז ההתנתקות, רוב החללים והפצועים מפיגועים הגיעו מפיגועי התאבדות בת”א שיצאו מהגדה, ופיגועי דקירה וירי ביו”ש ובמחסומים.

המתסכל ביותר הוא חוסר ההבנה של ראשי מערכת הביטחון כאשר הפתרון ניצב מול עינהם. הפיתרון הוא בשיחרור אסירים פלסתינים, כריזמטיים, אשר אחדות ההנהגה בראש מעיינהם. דם על הידיים אינו שיקול רלוונטי. באל-חיאט דווח מספר פעמים על דרישות החוטפים. לפחות מחצית מהבכירים שנדרשים לשחרור תמורת גלעד שליט, והפסקת הקסאמים והסיכולים הממוקדים הם מחותמי מסמך האסירים מכל הפלגים, פתח, חמאס, החזית העממית, ואפילו הג’יהאד האיסלמי. וישראל עדיין מטרפדת את העיסקה

ישראל אינה צריכה לקבל את תנאי מסמך האסירים כתנאים למשא ומתן אולם כן כתנאים להסרת המצור על הרשות. הנהגה פלסטינית התומכת בו, ובעלת יכולת להשפיע על הדור הצעיר (בעזה אחוזים גבוהים מתחת לגיל 18) יכולה ללכד את הפלסטינים סביב אג’נדה לאומית ולא ג’יהאדיסטית. תמיכה כספית אירופאית ויתכן גם צבאית ולוגיסטית, יכולה לנטרל את השפעת הגורם האירני.ולהוציא את תושבי עזה ש 70% מהם מתחת לקו העוני לדרך של בניין מדינה ולא של טרור.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: